این روزها افراد بسیاری ترجیح می‌دهند مطالعات خود را به صورت دیجیتال انجام دهند. این روش فواید زیادی دارد؛ مثلاً می‌توانید هزارها کتاب را همراه خود در یک کتاب‌خوان الکترونیک (E-Book Reader) داشته باشید، اما آیا کتاب‌خوان بهترین انتخاب برای شماست؟ شما می‌توانید دستگاه‌های دیگری را با قیمت متفاوت برای انجام این کار انتخاب کنید که ممکن است این انتخاب کمی گیج‌کننده باشد.
از زمان پیدایش فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در کشور ما که با رشد روزافزونی همراه بوده است، دیر زمانی نمی‌گذرد. کارشناسان و اهل فن، از شتاب رشد تکنولوژی‌های نوین در جهان با سرعتی افزون‌تر خبر می‌دهند و از نشست‌ها و سمینارها این‌گونه برداشت می‌شود که گویا همه بسیج شده‌اند تا فن‌آوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی در کشور توسعه یابد؛ اما چگونه و با چه سرعت و کیفیتی برای اینترنت؟
ام.دی ماوس می تواند زمانی که دارید با رایانه کار می کنید، فشار خون شما را اندازه بگیرد، اطلاعات را به یک نرم افزار اختصاصی بدهد و هم زمان به آدرس الکترونیکی پزشک یا کادر درمانی ارسال کند.
شاید استفاده از کامپیوتر برای افراد نابینا رؤیایی دست نیافتنی باشد ولی به تازگی دو فرد برنامه نویس نابینا این مشکل را برای نابینایان حل کردند و از این پس نابینایان می توانند امیدوار باشند که بتوانند از کامپیوتر استفاده کنند.
حفظ وضعیت صحیح بدن به هنگام نشستن پشت کامپیوتر بسیار حائز اهمیت است و باید تا حد امکان در طول مدت کار با این وسیله، این نکته مهم را در نظر داشته و شکل استاندارد نشستن صحیح را رعایت کرد.
حافظه با هدف ذخیره سازی اطلاعات ( دائم ، موقت ) در کامپیوتر استفاده می گردد. از انواع متفاوتی حافظه درکامپیوتر استفاده می گردد .
نصب ویندوز به دو طریق ممکن است صورت بگیرد :
با افزایش روند استفاده از لپ تاپ به جای رایانه، باید به خطراتی که این فناوری برای سلامتی ایجاد می کند نیز توجه داشت.
در ادامه به توضیح برخی از ابتدایی ترین نکاتی می پردازم که هر کاربر ساده کامپیوتر باید بداند
مخرب‏ترین ویروسهای کامپیوتری