شرح وظایف دفتر توسعه آموزش پزشکی
(EDO)
دفتر
توسعه آموزش پزشکی تحت نظر ریاست دانشکده و با هماهنگی مرکز مطالعات و توسعه آموزش
پزشکی دانشگاه
به
منظور پیشبرد اهداف ،بهبود ،ارتقاء و توسعه کیفیت آموزش دانشگاه در دانشکده تشکیل شده
است .
اهداف
کلی دفتر توسعه آموزش پزشکی:
1.
برنامه ریزی و بازنگری و اصالح برنامه های آموزشی
2.
نیازسنجی و سیاستگذاری آموزش توانمندسازی اعضای هیئت علمی
3.
هدایت اعضای هیات علمی بسوی انجام دانش پژوهی و فرایندهای نوآورانه آموزشی
4.
جلب مشارکت دانشجویان استعداد درخشان،مستعد و علاقمند جهت همکاری
5.
ارزشیابی در راستای توسعه آموزش در زمینه های اعضای هیئت علمی و دانشجویان
محورهای
کلی وظایف دفاتر توسعه عبارتند از :
1.
برنامه ریزی آموزشی با همکاری گروه های آموزشی ( ارائه مشاوره و مشارکت در تدوین بازنگری
برنامه ریزی آموزسی
از
قبیل تدوین برنامه آموزشی، طرح دوره ، طرح درس)
2.
همکاری در ارتقای توانمندی های اعضای هیات علمی در زمینه های مختلف آموزش علوم پزشکی
3.
مشارکت در هدایت و اجرا ارزشیابی عملکرد اعضای هیأت علمی
4.
مشارکت در انجام و نظارت ارزیابی درونی و بیرونی گروه های آموزشی
5.
ارائه مشاوره و مشارکت در زمینه اجرای طرح های پژوهش در آموزش و فرایند های نوآورانه
آموزشی
6.
مشارکت در انجام نیازسنجی کارگاههای اعضای هیأت علمی و جذب نظرات آنها
7.
ارتباط مستمر با دانشجویان استعداد درخشان و علاقمند به مباحث آموزش پزشکی و درگیر
کردن آنها در فعالیت های واحد
8.
مشارکت در انجام اعتبار بخشی آموزش موسسه ای و بیمارستانهای آموزش
ساختار دفتر توسعه آموزش در دانشکده:
اعضای
پیشنهادی جهت عضویت و فعالیت در دفتر توسعه آموزش دانشکده به شرح زیر می باشد:
1.
ریاست دانشکده.
4.کارشناس EDO
2.
معاون آموزشی دانشکده5 5.
یک نفر نماینده از هر گروه آموزشی
3.
سرپرست EDO (عضو هیأت علمی)
کمیته های دفتر توسعه دانشکده پیراپزشکی:
1
.کمیته ارزشیابی (ارزشیابی اساتید، ارزیابی و سنجش داشجو ،ارزیابی برنامه آموزشی)
2
.کمیته برنامه ریزی آموزشی
3.
کمیته پژوهش در آموزش
4
.کمیته توانمند سازی آموزشی
شرح
وظایف کمیته های دفتر توسعه :
کمیته ارزشیابی
هدف:
ارتقای
نظام آموزشی از طریق ارزشیابی تمام عناصر این نظام اعم از درونداد ، فرآیند و برون
داد و ارتقای کمیت و کیفیت اجرای برنامه های آموزشی ، پژوهشی و عرضه خدمات تخصصی به
جامعه این کمیته متشکل از سه زیر گروه ارزشیابی اساتید،ارزیابی و سنجش دانشجو
وارزیابی برنامه است .
الف
) شرح وظایف کارگروه ارزشیابی اساتید:
هدف:
اعضای
هیات علمی به عنوان مهمترین نیروی انسانی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در تحقق اهداف
عالی دانشگاهها که توسعه پایدار وهمه جانبه
کشور میباشد، بسیار موثر میباشند. بنابراین موفقیت دانشگاهها، وابسته به توانمندیهای
اساتید و بهبود و ارتقاء مستمر عملکرد ایشان
میباشد.
از
طرفی ارتقاء سطح کیفیت آموزش و تربیت نیروی متخصص در راستای نیازهای جامعه از جمله
رسالتهای دانشگاهها است، که در برنامه راهبردی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز به
آن اشاره شده است.به همین دلیل حفظ و ارتقای کیفیت آموزش از وظایف اصلی اعضای هیات
علمی و نظام آموزشی محسوب میشود.
برای
حفظ و ارتقاء کیفیت آموزش، برخورداری دانشگاه از نظام منسجم و جامع ارزشیابی استاد
لازم و ضروری میباشد. هرچند ارزشیابی استاد در حیطه آموزش دارای هدف ارتقاء سطح کیفی
آموزشها و بهبود فرایند یاددهی – یادگیری و تربیت دانش آموختگانی
با توانمندی بیشتر و موثرتر میباشد، نظام ارزشیابی اساتید در دانشگاه علوم پزشکی با
دو هدف اصلی ذیل طراحی و اجرا گردیده است.
۱-
ارتقاء و بهبود عملکرد اعضای هیات علمی
۲-
کمک به تصمیم گیریهای مدیریتی به منظور تامین پاسخگویی اجتماعی نظام آموزشی دانشگاه
در این نظام لازم است ارزشیابی ها به صورت مستمر و با استفاده از روش های ارزیابی مختلف
که دارای پایایی و روایی لازم میباشند انجام گیرد و در آن دیدگاههای دست اندرکاران
مختلف لحاظ شود.
فعالیت
های مورد انتظار :
1-همکاری
درتدوین شیوه نامه های مرتبط با ارزشیابی استاد
2-
نظارت بر اجرای شیوه نامه نظام جامع ارزشیابی استاد، ارزشیابی دانشجو و ارزشیابی مستندات
آموزشی توسط دفاتر توسعه آموزش
3-
مشاوره و همکاری در اجرای نظام جامع ارزشیابی استاد
4-شرکت
در جلسات کمیته ارزشیابی دانشگاه حسب مورد
5-بازنگری
فرمهای ارزشیابی اساتید در صورت لزوم
6-بازنگری
شیوه نامه ارزشیابی در صورت لزوم
7-
نظارت بر اجرای شیوه نامه اجرایی ارزیابی دانشجو و ارائه بازخورد به دفاتر توسعه آموزش
در راستای ارتقای مستمر و حمایت از کارکرد درست نظام ارزیابی دانشجو
ب
) شرح وظایف
کارگروه ارزیابی و سنجش دانشجو
هدف:
تقویت،
به روز رسانی و ارتقای کیفیت برنامه های ارزیابی فراگیران نقش مهمی در ارتقاء آموزش
در سطح دانشگاه دارد. در این راستا لازم است در طراحی
و اجرای آزمون ها در کمال صحت و امنیت، راهکارهایی برای بهبود دانش اساتید در مورد
ارزیابی دانشجویان اتخاذ گردد. توجه به نقش حساس و مهم دانش آموختگان
رشته های مختلف علوم پزشکی در حفظ و ارتقاء سلامت جامعه منجر به ایجاد مطالبات اساسی
و جدّی در حوزه آزمون ها شده است. بنابر این واحد ارزشیابی دانشجو در راستای پاسخگویی
به این چالش ها فعالیت می نماید.
فعالیت
های مورد انتظار :
1-نظارت
بر برگزاری کلیه آزمونهای نظری و بالینی
2-مشاوره
برای برگزاری کلیه آزمونهای نظری و بالینی
3-مشاوره
به اعضای هیأت علمی در راستای ارتقاء کیفیت آزمونهای دروس نظری و بالینی
4-تلاش
جهت بهبود یا تهیه نرم افزارهای مناسب برای تجزیه و تحلیل آزمون ها و فراهم سازی زیر
ساخت های لازم
5-توانمندسازی
اساتید با همکاری واحد توانمندسازی استاد با برگزاری کارگاه های آموزشی و تدوین بسته
های آموزشی در خصوص روش های ارزشیابی دانشجو
ج)
شرح وظایف کارگروه ارزیابی برنامه و
اعتباربخشی موسسه
هدف:
ارتقای
نظام آموزشی از طریق ارزشیابی تمام عناصر این نظام اعم از درون داد ، فرآیند و برون
داد و ارتقای کمیت و کیفیت اجرای برنامه های آموزشی ، پژوهشی و عرضه خدمات تخصصی به
جامعه
فعالیت
های مورد انتظار :
1-همکاری
با EDC به منظور سیاستگذاری در رابطه با ارزشیابی برنامه
و تصویب آن در شورای آموزشی دانشگاه
2-همکاری
با EDC طراحی نظام جامع ارزشیابی برنامههای آموزشی
3-ارائه
مشاوره درزمینهٔ ی ارزشیابی برنامههای
آموزشی، چگونگی اجرا و نظارت بر آن
4-
همکاری و مشاوره در اجرای اعتباربخشی گروه های آموزشی ودانشکده
کمیته برنامه ریزی آموزشی
هدف:
ارتقای
کیفیت برنامه های درسی در گروه های آموزشی دانشکده و نهادینه کردن روش های نوین علمی
در
فرآیندهای
آموزشی
فعالیت
های مورد انتظار:
1.
انطباق محتوی برنامه های درسی با نیاز جامعه و وظایف دانشجویان در آینده
2.
بررسی و بازنگری برنامه های آموزشی موجود
3.
ارتقای دانش برنامه ریزی درسی در میان اعضای هیأت علمی دانشگاه از طریق مشارکت در برگزاری
کارگاه
های آموزشی چگونگی تدوین طرح درس ، نگارش اهداف آموزشی
4.
جمع آوری طرح درس های ترمی و روزانه
5.
ارائه پیشنهاد جهت اصلاح طرح درس و بررسی اصلاحات برنامه های درسی قبل از اجرا
6.
نظارت بر اجرای برنامه های آموزشی و ارزشیابی آنها
7.
همکاری و پیگیری ارائه طرح درس(Lesson plan) و طرح دوره(course plan)
8.
بررسی مشکالت برنامه های جاری آموزشی و پیشنهاد برنامه های جدید با همکاری گروه های
آموزشی
9.
پیگیری تدوین و نظارت بر اجرای برنامه های آموزشی و طرح درس (نظری و بالینی )
11.
تبیین ، حمایت و هدایت اصالحات آموزشی (اعم از محتوای آموزشی ، شیوه های تدریس و
....)
11.
مشاوره و هدایت اعضای هیأت علمی در اجرای روش های نوین آموزشی و تدریس
12.
ارائه گزارش عملکرد و ارزیابی اقدامات انجام شده در پایان هر ترم تحصیلی
کمیته پژوهش در آموزش
هدف:
هدف
این کمیته ارتقاء روش های آموزش اثر بخش و پالایش نتایج آموزش در عمل و در محیط تئوری
و بالینی آموزشی میباشد.
فعالیت
های مورد انتظار:
1.
برگزاری جلسات منظم به منظور بررسی طرحهای پژوهشی در کمیته پژوهش در آموزش
2.
بررسی، تهیه و اعلام فهرست نیازهای پژوهشی و اولویت بندی طرح های پژوهشی در حوزه
آموزش
3.
هدایت و تشویق اعضای هیأت علمی جهت انجام طرحهای پژوهشی در زمینه آموزش علوم پزشکی
4.
هدایت تحقیقات دانشجویی در زمینه آموزش علوم پزشکی
5.
تدارک کارگاههای آموزشی در زمینه مسائل پژوهشی در آموزش
6.
اطلاع رسانی در زمینه سایت ها و ارتباطات آموزشی
7.
ارتباط مستمر با مرکز توسعه دانشگاه ، جمع آوری و ارسال طرح های تحقیقاتی در زمینه
آموزش جهت تصویب و کارشناسی
8.
مشاوره ، مشارکت و همکاری در طراحی و اجرای طرح های پژوهشی در آموزش
9.
مشاوره و همکاری در اجرای پژوهش ها و پروژه های مربوط به همایش سالیانه آموزش
پزشکی
11.ارائه
گزارش عملکرد و ارزیابی اقدامات انجام شده
کمیته توانمندسازی آموزشی
هدف:
ارتقاء
سطح آموزش و رشد و تقویت توانمندی های اعضای هیات علمی در راستای گسترش کیفیت
آموزش و تدریس اثربخش.
فعالیت
های مورد انتظار:
1-
مشارکت با مرکز مطالعات دانشگاه
در اجرای نیازسنجی ،برگزاری و ارزشیابی از کارگاه های آموزشی ویژه اعضای هیات علمی
و ارائه بازخورد به این مرکز
2-
نیازسنجی سالیانه اعضای هیات
علمی جهت برگزاری کارگاه های آموزشی مورد نیاز
3-
تحلیل نیاز سنجی ها و تعیین
اولویت های آموزشی
4-
اطلاع رسانی به موقع به اعضای
هیات علمی جهت شرکت در کارگاه ها
5-
جلب مشارکت اعضای هیات علمی
دانشکده جهت تدریس در کارگاه های برنامه ریزی شده
6-
همکاری با EDCدر تدوین برنامه
عملیاتی سالیانه و به روز رسانی صفحه کمیته مربوطه در سایت دفتر توسعه آموزش
دانشکده
7-
توسعه توانایی های اساتید در
زمینه تکنولوژی آموزشی و گسترش روش های بهینه و نوین آموزشی
8-
اطلاع رسانی و تهیه منابع
آموزشی جدید مورد نیاز اعضای هیات علمی و دانشجویان
9-
ارائه گزارش عملکرد و ارزیابی
اقدامات انجام شده
نحوه
تعامل دفتر توسعه آموزش دانشکده (EDO) با مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی دانشگاه
(EDC):
1.
کلیه فعالیت های دفتر توسعه آموزش دانشکده زیرنظر ریاست دانشکده و در راستای سیاست
ها
و با هماهنگی و نظارت مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی انجام می پذیرد.
2.
دفتر توسعه آموزش دانشکده موظف به ارسال گزارش عملکرد شش ماهه به مرکز مطالعات
و
توسعه آموزش علوم پزشکی دانشگاه خواهد بود.
3.
جلسات مشترک مرکز مطالعات و توسعه آموزش با دفتر توسعه آموزش بر حسب ضرورت و نیاز تشکیل
خواهد گردید.
اعضای
کارگروه های واحد دفتر توسعه آموزش دانشکده پیرا پزشکی
توانمندسازی آموزشی
|
پژوهش در آموزش
|
برنامه ریزی درسی
|
ارزشیابی
|
ارزیابی برنامه
|
ارزیابی وسنجش دانشجو
|
اساتید
|
® فوزیه خدادادی
9186190726
|
®فرشته جلالوندی
9183362971
|
®فخرالدین صبا
9143424155
|
ندا خالدیان®
9189939172
|
سمیه پایدار®
9148917164
|
نسیم هاتفی مودب ®
9187282886
|
احسان خدامرادی
|
مسعود نجفی
|
نصرالله سهرابی
|
فاطمه امیری
|
سمیرا فتاحی
|
فوزیه خدادادی
|
ارسلان نادری پور
|
محمدرسول توحیدنیا
|
یحیی صفری
|
پریسا ریزه وندی
|
ندا خالدیان
|
سمیرا فتاحی
|
مسعود نجفی
|
فخرالدین صبا
|
سمیرا فتاحی
|
سمیه پایدار
|
فاطمه امیری
|
فاطمه امیری
|
فرشته جلالوندی
|
رسول کاویانژاد
|
علی محمدی
|
افشین گودرزی
|
پریسا ریزه وندی
|
پریسا ریزه وندی
|
فخرالدین صبا
|
سوده شهسواری
|
ابراهیم عزتی
|
سمیرا فتاحی
|
افشین گودرزی
|
سمیه پایدار
|
ندا خالدیان
|
صالح صالحی ذهابی
|
افشین گودرزی
|
|
فوزیه خدادادی
|
افشین گودرزی
|
|
احسان خدامرادی
|
صالح صالحی ذهابی
|
|
|
|
* مسئول کارگروه
نماینده کارگروه ها
جهت شرکت در جلسات مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی