بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی در ایران

رشته علوم آزمایشگاهی شاخه ای از علوم پزشکی است که در ارتباط با آنالیز آزمایشگاهی خون مایعات و انساج بدن انسان به منظور تشخیص بیماری پیگیری درمان و حفظ سلامت افراد جامعه می باشد.

بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی در ایران نیز مانند بیشتر رشته های گروه علوم پزشکی بازار کار مناسبی دارد و فردی که در این رشته تحصیل می کند می تواند به شاغل شدن در بیمارستانها آزمایشگاهها و مراکز درمانی امیدوار باشد. تکنسین های آزمایشگاه در اکثر زمینه های علمی استخدام می شوند و زمینه های زیادی برای تغییر شغل و سفر به خارج وجود دارد. به عنوان مثال ، تکنسین های آزمایشگاه می توانند بین مشاغل در تحقیقات پزشکی و تشخیص به تولید به آزمایش های دارویی و آموزش حرکت کنند. در آزمایشگاه ، تکنسین می تواند از دستیار تکنسین به تکنسین و به تکنسین ارشد و بعد به تکنسین رهبر تیم و در نهایت به مدیر آزمایشگاه پیشرفت کند. دانش آموختگان دوره کارشناسی رشته علوم آزمایشگاهی علاوه بر رشد شخصیتی و تفکر علمی که طی دوره آموزش کسب نموده اند قادر خواهند بود آزمایشات بالینی تحقیقاتی و خدمات وابسته را در مراکز زیر بعنوان کارشناس انجام دهند.

o        آزمایشگاه‌های بالینی بیمارستان های دولتی و خصوصی

o        آزمایشگاه‌های مراکز بهداشتی درمانی

o        آزمایشگاه‌های تشخیص طبی خصوصی و غیر خصوصی

o        انستیتوها و مراکز تحقیقاتی و آموزشی

o        کارخانه‌های تولید وسایل و مواد آزمایشگاهی

o        شرکت های پخش فراورده‌های بیولوژیکی و آزمایشگاهی

o        پزشکی قانونی

o        سازمان انتقال خون

o        کار به عنوان تکنسین در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی دولتی یا خصوصی

o        کارشناس آزمایشگاه

o        تدریس در دانشگاه

 امکان تاسیس آزمایشگاه

رشته علوم آزمایشگاهیفارغ التحصیلان مقطع دکترا امکان راه اندازی آزمایشگاه در گرایش خود را دارند. درباره تأسیس آزمایشگاه تشخیص پزشکی گفتنی است که درحال حاضر بر اساس مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کسانی حق تأسیس آزمایشگاه تشخیص پزشکی دارند که در یکی از رشتههای پاتولوژی یا علوم آزمایشگاهی دارای درجه دکترای حرفهای باشند.

کسانی که دارای تخصص پاتولوژی هستند افرادی هستند که دارای درجه دکترای حرفهای پزشکی هستند و افراد دیگر که دارای درجه دکترای حرفهای علوم آزمایشگاهی یا آزمایشگاه بالینی هستند، افرادی هستند که در رشته علوم آزمایشگاهی مدرک دکترای حرفهای گرفتهاند.

البته دارندگان مدرک phd در هر کدام از رشته های تخصصی آزمایشگاه اجازه تاسیس آزمایشگاه در حیطه تخصصی خود را دارند

 

ادامه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی

رشته علوم آزمایشگاهی در کشور ایران تا مقطع دکترا به صورت ناپیوسته دانشجو می پذیرد.

فارغ التحصیلان علوم آزمایشگاهی در مقطع ارشد در رشته های زیر می توانند ادامه تحصیل دهند:

دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد می توانند در رشته های تحصیلی انگل شناسی، علوم تغذیه، سم شناسی، فیزیک پزشکی و ادامه تحصیل دهند.